Hangi Semtteki Yurtları Tercih Etmeliyim?

Yurt İçin Tavsiye Edebileceğimiz Ankara’daki Semtler

BAHÇELİEVLER

Bahçelievler, Çankaya ilçesinde bulunmakla birlikte Ankara’nın en yeşil ve en güzel semtidir. Şehrin merkezinde olmasına rağmen Ankara’nın en nezih sokak ve caddelerine sahiptir. Ankara’da sosyal yaşamın önemli merkezlerinden biri olan semtte birçok mağaza, pastane, restoran, kafe, özellikle gençler tarafından ilgi görmektedir. Nüfusunun yarısı öğrenci, diğer yarısı da genellikle emekli insanlardan oluşmaktadır. Eski bir semt olmasına rağmen şehrin batı kesimine doğru planlı yayılmasını öngören bir yapılaşma sonucu ortaya çıkmış düzenli bir yerleşim yeridir. Yokuş yoktur. Yaz kış semtin her yerine yürüyerek gidilebilir. Zaten küçük bir semt olan Bahçelievler, konumu, küçük sokakları ve sakinleri sebebiyle de Ankara’nın en güvenli semtidir. Üniversitelerin ve Üniversite Hastanelerinin gelmesiyle birlikte 90’lı yıllardan itibaren mağazalar ve çeşitli işletmelerin açılmasıyla birlikte Ankara’nın ekonomik ve sosyal merkezi haline gelmiştir.

Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Milli Kütüphane, Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi gibi önemli kurumlara ev sahipliği yapan Bahçelievler Semti, O.D.T.Ü.’ye (Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne), Ufuk Üniversitesi’ne, Ufuk Üniversitesi Rıdvan Ege Hastanesi’ne, Turgut Özal Üniversitesi Beştepe Hastanesi’ne, A.Ş.T.İ.’ye, (Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’ne), Gar’a, (Ankara Tren İstasyonuna), Anıtkabir’e, Ankara Emniyet Müdürlüğüne, Ankara Öğretmen Evine,  Bayındır Hastanesine, Özel Akropol Hastanesine, Dışişleri Bakanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına, Ulaştırma Bakanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’na, Ankamall AVM, Armada AVM, Kentpark AVM, Cepa AVM, Next Level AVM’lerine komşudur.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü Servis Durağı, Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü Servis Durağı, Bilkent Üniversitesi ve Çankaya Üniversitesinin servis Durakları da Bahçelievler’de bulunmaktadır. Kolay metro ulaşımıyla A.Ş.T.İ. Tandoğan, Maltepe, Demirtepe, Kızılay, Kurtuluş, Cebeci gibi semtlere 5-10 dakikada ulaşılmaktadır. Yeni açılan metro hattı sayesinde Bahçelievler’den Hacettepe Beytepe’ye ve Ümitköy Çayyolu’na kadar metroyla kolay ve hızlı ulaşım imkanı bulunmaktadır. Gölbaşı’na ve İncek’e giden toplu taşıma araçlarının durakları da Bahçelievler semtinde bulunmaktadır.